Talkage af banankage

Talkage af banankage

Talkage af banankage er en nem og lækker opskrift, der både smager skønt og ser flot ud på kagebordet. Talkager er blevet rigtig populære de seneste år, og det kan jeg godt forstå. De er ikke bare dekorative, de er også en sjov måde at gøre en kage mere personlig på. En talkage passer derfor perfekt til fødselsdage, jubilæer eller andre mærkedage, hvor man gerne vil gøre lidt ekstra ud af kagen.

I denne version er talkagen lavet af banankage. Det giver en dejlig saftig og svampet bund, som de fleste kan lide. Banankage er samtidig en kage, der holder sig blød og lækker i flere dage, hvilket gør den oplagt til en kage, der skal pyntes og serveres til gæster. Den milde banansmag passer også rigtig godt sammen med både frosting, chokolade og friske bær.

Når banankagen er bagt og helt afkølet, skæres den ud i det tal, der passer til fødselaren. Du kan enten printe et tal ud på papir og bruge det som skabelon, eller tegne tallet direkte på et stykke bagepapir. Læg skabelonen oven på kagen og skær forsigtigt rundt med en skarp kniv. På den måde får du en flot og tydelig talform.

Brug rigtig smør til frosting til talkage af banankage

Frostingen til denne talkage er både enkel og virkelig lækker. Den består af flormelis, smør og peanutbutter, som tilsammen giver en cremet frosting med masser af smag. Peanutbutteren giver en let saltet kontrast til den søde flormelis, og det passer rigtig godt sammen med den saftige banankage.

Jeg vil klart anbefale at bruge rigtig smør til frostingen. Det giver en langt bedre konsistens, end hvis man bruger Kærgården eller andre smørbare blandingsprodukter. Rigtig smør gør frostingen mere stabil og lettere at sprøjte flot ud på kagen. Samtidig får den en mere fyldig smag.

Når frostingen er rørt sammen, kommes den i en sprøjtepose med tyl. Derefter sprøjtes små toppe ud over hele talkagen. Det giver et flot og dekorativt udtryk, og det er samtidig en nem måde at pynte kagen på. Jeg har selv brugt en tyl fra mærket Wilton, model 4B, som laver fine små stjernetoppe. Den type tyl er rigtig god til talkager, fordi den giver et fyldigt og dekorativt mønster.

Talkage af banankage med pynt

Talkager er den perfekte kage, hvis du elsker at pynte. Når først frostingen er sprøjtet på, kan du nemlig slippe kreativiteten løs. Du kan bruge forskellige tyller til at lave variation i mønsteret, eller kombinere små og store toppe for at skabe mere spil i udseendet.

Derudover er det næsten kun fantasien, der sætter grænser for pynten. Her har jeg blandt andet valgt at pynte med Toblerone, som giver både knas og ekstra chokoladesmag. De små trekantede stykker ser også rigtig flotte ud, når de placeres rundt omkring på kagen.

Men du kan sagtens variere pynten alt efter smag og anledning. Friske bær som jordbær, hindbær eller blåbær giver en frisk kontrast til den søde frosting. Du kan også bruge små chokolader, farverigt slik eller måske lidt hakkede nødder. Hvis kagen er til et barn, kan det være sjovt at pynte med farverigt slik eller små marengs. Til en voksenfødselsdag kan man vælge et mere enkelt udtryk med bær og chokolade.

Du kan også lade pynten følge et bestemt farvetema, hvis kagen skal passe til en fest. For eksempel kan du vælge kun røde bær og chokolade, eller holde pynten i pastelfarver til en børnefødselsdag. Det gør talkagen endnu mere personlig og festlig.

Uanset hvordan du vælger at pynte den, er en talkage af banankage en både smuk og velsmagende kage, der helt sikkert vil vække begejstring hos gæsterne. Den kombinerer en saftig kagebund med en cremet frosting og masser af lækker pynt, og resultatet er en festlig kage, der passer perfekt til enhver fødselsdag.

Talkage af banankage

Talkage af banankage

Antal 10 stykker

Ingredienser
  

  • Kagen:
  • 150 gram smør
  • 4 æg
  • 250 gram rørsukker
  • 170 gram mel
  • 2 tsk vaniljesukker
  • 2 tsk bagepulver
  • 4 modne bananer ca. 400 gram
  • Frosting:
  • 150 gram blødt smør
  • 150 gram flormelis
  • 2-3 store spsk peanutbutter smooth
  • Pynt:
  • Favorit bær og chokolade

Sådan gør du
 

  • Banankagen: Start med at tænde ovnen på 175 grader varmluft.
  • Smelt smørret og lad det køle lidt af.
  • Pisk æg og sukker godt sammen i et par minutter.
  • Bland hvedemel, vaniljesukker og bagepulver i en skål. Si det i den våde blanding og rør rundt.
  • Mos bananerne og rør det i blandingen.
  • Hæld den smeltede smør i blandingen og rør det godt sammen.
  • Hæld dejen i en bradepandeform med bagepapir i (ca. 35×25 cm).
  • Bag i cirka 30 minutter til kagen er gennembagt.
  • Lad kagen køle af, før du skærer den ud i det ønskede tal og kommer frosting på.
  • Frostingen: Pisk smørret sammen med flormelis, tilsæt flormelis lidt ad gangen og pisk til frostingen har samlet sig. Det tager lidt tid, før det samler sig, og undervejs ligner det revet ost, men det samler sig på et tidspunkt.
  • Pisk peanutbutter i, og kom efterfølgende frostingen i en sprøjtepose med tyl på og pynt talkagen.
  • Pynt med chokolade og bær – så er kagen klar til servering.

Jeg er sikker på, at Nutella-frosting også vil passe perfekt til denne banankage. Hvis du har lyst til at udskifte peanutbutterfrostingen med en Nutella-version, så kan du finde en opskrift lige her.

9 kommentarer

  1. Cecilie Hansen

    Det lyder som en rigtig lækker opskrift!
    Kan man mon lave den uden æg?

    • Hej Cecilie 🙂

      Der må jeg simpelthen være dig svar skyldig – det ved jeg faktisk ikke.

      Jeg har aldrig forsøgt uden, så ved ikke, hvordan resultatet vil blive.

      Hvis du kaster dig ud i det, så krydser jeg fingre! 🙂

      Mvh Julie

    • Hvor mange tror du, at der er kage til? 🙂

  2. Hvis du laver kagen dagen forinden hvordan vil du opbevare den og vil du vente med at pynte den?

    • Hej Stine 🙂

      Jeg vil nøjes med at bage selve banankagen dagen inden – og blot lade den stå tildækket på køkkenbordet til dagen efter. Og jeg vil også vente med at skære den ud i det ønskede tal til dagen efter.

      Det samme gør sig gældende med frostingen. Som jeg også vil vente med at piske sammen og komme på kagen til dagen efter.

      Jeg håber, du synes om kagen, hvis du kaster dig over den 🙂

      De bedste hilsner
      Julie

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




*